پروانه مینوز گوجه فرنگی (توتا)
لاروهای سنین مختلف از برگها و ساقه تغذیه می کنند. لاروها عموما برگ ها را ترجیح می دهند ولی به میوه هم خسارت می زنند. نزدیک سوراخ خروجی روی برگ فضولات سیاه رنک دیده می شود. درون دالان های ایجاد شده روی میوه، قارچ های عامل پوسیدگی رشد کرده و باعث کاهش بازار پسندی آن می شود
کنترل
باسیلوس 
ماترین
اویسکت


کرم هلیکورپا
این آفت بسیار پلی فاز بوده و روی میزبان های متفاوت از جمله توتون، گوجه فرنگی، یونجه، خشخاش، کنف شبدر ذرت، نخود، کنجد، سویا، لوبیا، سورگوم، کدو، شاهدانه زندگی می کند. رنگ لارو متنوع بوده و از سبز تا سیاه می باشد. روی پشت لارو چهار ردیف نوار تیره وجود دارد. لاروها ابتدا از پارانشیم برگ تغذیه نموده سپس به میوه حمله می کند. 
کنترل
دورسبان گرین و ایمونیت


سفیدبالک
شکل ظاهری این حشره در نگاه اول بسیار شبیه به یک پروانه کوچک است و سطح بدنشان با پودری سفیدرنگ پوشیده شده است.
اکثرا در زیر برگها در حال تغذیه از شیره ی برگ ها می باشند و گیاه را ضعیف می کنند.
با تولید عسلک باعث جذب گرد وخاک و رشد قارچ های گندروی می شود.
این حشرات حساس به رنگ زرد هستند بنابر این کشاورزان در گلخانه ها نباید لباس به رنگ زرد بپوشند.
کنترل
سیوانتو، پروتئوس، ابرون، کیمیال، پالیزین و ادمیرال


مگس جالیز
مگس جالیز از آفتهای مهم محصولات جالیزی بوده و لاروهای آفت مزبور با تغذیه از میوه ها موجب فساد و غیر قابل استفاده شدن میوه می شود. 
محل تخمریزی بعد از مدتی به رنگ قهوه­ای تیره در می­آید و تغییر شکل می­دهد. این تغییر شکل در نهایت به صورت خمیدگی در میوه خودنمایی می کند
کنترل
استفاده از پروتئین هیدرولیزات


کنه حنایی گوجه
کنه حنایی گوجه فرنگی یکی از آفات جدی گوجه فرنگی می باشد که از علائم تیپیک آن نقره ای و برنزه شدن سطح زیرین برگها می باشد .
 علایم اولیه شامل پیچیدگی در برگهای پایین و ظهور رنگ نقره ای براق در سطح زیرین برگها
خسارت روی شاخ و برگ اغلب به صورت آفتاب سوختگی،خسارت روی میوه نیز به صورت توقف رشد گوجه فرنگی
تغییر رنگ میوه به صورت کمرنگ تا زرد و یا سفید نقره ای
تراکم کنه  در قسمت های پائینی بوته بیشتر می باشد.
کنترل
زولفست، ابامکتین گرین، اینویدور و سان مایت


نماتد مولد غده ریشه
گیاه دچار ضعف عمومی، کم رشدی، زردی، پژمردگی و کوتولگی در اندام هوایی گیاه می شود.علائم شبیه کمبود مواد غذایی به نیتروژن، آهن و روی خود را نشان می دهد. بوته های آلوده در روزها و ساعات گرم پژمرده می شوند. مهمترین و مشخص ترین علائم این بیماری در ریشه ها به صورت ایجاد گال (غده) دیده می شود 
کنترل
استفاده از نماتد کش ولوم و ضدغفونی خاک

بوته میری
عوامل مختلفی از جمله پیتیوم، فایتوفتورا، رايزوكتونيا، اسكلروتيوم سبب پوسیدگی بذر و مرگ گیاهچه کدوییان می­شوند که از بین آن­ها پیتیوم و فایتوفتورا مهم­تر هستند. گياهچه­ها نيز به علت عدم استحكام كافي حساسند و قارچ به راحتي قادر به نفوذ در آن­هاست. محل ريشه پوسيده و نازك شده و تحمل وزن قسمتهاي هوايي را ندارد. در گياهان مسن تر علایم بيماري به صورت لكه­هايي دورتادور ساقه را مي­گيرد كه با پيشرفت بيماري لكه­ها به هم متصل شده و باعث مرگ گياه مي شوند.
کنترل 
پریویکورانرژی، ارمتیل ار، نوردوکسیل و رزالاکسیل


پژمردگی فوزاریومی
علائم بیماری شامل پژمردگی، کم رشدی، زردی برگ های پایینی، قهوه ای شدن آوندها و در نهایت خشک شدن بوته می باشد.  نشانه های بیماری روی گیاهان کامل به شکل زردی برگ ها می باشد. روی ریشه های آلوده نیز لکه های تیره رنگ با اندازه دو الی سه سانتی متر تشکیل می شود. به طور معمول این بیماری باعث رنگ پریدگی، زردی و بافت مردگی گیاه از یک سمت می شود. در بعضی مواقع با برش عرضی از ساقه، بافت های آوندی بسیار تیره ای قابل مشاهده هستند.
کنترل
تیوفانات متیل به همراه سولفات پتاسیم و استفاده از رکس دو در اوایل کشت با رعایت دوره کارنس

سفیدک پودری
کپک پودری به صورت نقاط یا لکه های سفید مایل به خاکستری روی سطح برگ ها و سایر قسمت های گیاه ظاهر می شود. این لکه ها با رشد میسلسوم ایجاد می شوند. میسلیوم بیشتر در سطح فوقانی برگ قابل مشاهده است و اغلب به طور کامل سطح آن را پوشش می دهد (زمانی که بیماری پیشرفت می کند).
کنترل
استروبی، لونا، کولیس و ارتی واتاپ

لکه زاویه ای گوجه فرنگی
در این بیماری لکه هایی مدور روی برگ، دمبرگ و میوه ایجاد می شود. داخل این لکه ها قهوه ای شده و خالی می شوند. عامل بیماری از طریق روزنه ها و زخم وارد گیاه می شود. بیماری در رطوبت های بالا شیوع  بیشتری دارد.
کنترل
تهویه و هرس برگ های آلوده، ضدعفونی بذور و کاربرد الیت


ویروس پیچیدگی زرد گوجه فرنگی
بيماري پيچيدگي وزردي برگ گوجه فرنگي يکي از مخرب ترين بيماري هاي گوجه فرنگي
در امريکا مي باشد . گياهان آلوده کوتاه باقي مي مانند در حالي که بخش
هاي هوايي و برگ هاي آن کوچک هستند و حالت راست و ايستاده به خود مي گيرند.
برخي برگ ها به سمت بالا وداخل لوله مي شوندو بدشکل مي گردند. و شديدا دچار
کلروز مي گردند. پس از آلودگي گياهان، گلها به طور چشمگيري ريزش پيدا مي کنند این بیماری توسط سفید بالک ها بصورت پایا و تکثیری منتقل می شود. 
کنترل
تنها راه مقابله با این بیماری مبارزه با ناقل می باشد.