بگونیا

در اینجا بگونیاهایی که گل‌های زینتی دارند شرح داده می‌شوند. برگ‌ها در بگونیاها متقارن نیستند، یعنی اینکه برگ‌ها به شکل قلب بوده و یک رگبرگ اصلی برگ را به دو قسمت نامساوی تقسیم می‌کند، و این ویژگی این گروه از گیاهان است.

این گیاهان به طول روز بی تفاوت‌اند، در تمام سال گلدار هستند. این گیاهان در همه شرایط عمومی منازل و گلخانه‌ها، قابل کشت‌وکار و نگهداری هستند. بذرهای این گیاه بسیار ریز می‌باشد. دو میلیون بذر آن حدوداً 28 گرم وزن دارد.

شرایط نگهداری بگونیا

نور: این گیاه به شرایط سایه آفتاب و آفتاب سازگار می‌باشد. بنابراین اکثر نقاط آپارتمان برای این گیاه مناسب است. باید دقت کرد این گیاه را دور از نور مستقیم خورشید قرار داد.

دما: دمای مناسب این گیاه، بین 25-18 درجه سانتی‌گراد می‌باشد. سرمای بیش از اندازه و طولانی، باعث پوسیدگی ریشه و ساقه گیاه می‌شود.

بگونیاها در سه گروه تقسیم‌بندی می‌شوند:

1- بگونیای همیشه گل 2- بگونیای غده‌ای 3- بگونیای رکس

1- بگونیای همیشه گل: گل‌ها سفید و صورتی می‌باشند. ساقه و ریشه حقیقی دارند. منشأ این گروه از بگونیاها جنگل‌های گرم و مرطوب است. افزایش آن‌ها با بذر انجام می‌گیرد.

بگونیا همیشه گل
بگونیا همیشه گل

2- گروه بگونیاهای غده‌ای: این گروه از بگونیاها گلساره‌ای می‌باشند. روز بلند اختیاری و ترجیحی می‌باشند. یعنی برای گلدهی بهتر است طول روشنایی بیشتر از 12 ساعت باشد در طول روز کوتاه هم گل می‌دهند ولی کمتر.

بگونیا غده ای

بگونیا غده‌ای

رنگ گل‌ها بسیار گوناگون و خیره کننده است. تولید در تعداد کم با تقسیم غده و تولید تجارتی با بذر انجام می‌گیرد. این گروه از بگونیاها با شروع فصل سرد خزان می‌کنند. در این حالت بخش هوایی را ببرید. غده‌ها را بیرون آورید. چند روز زمان بدهید تا روی آن خشک شود. سپس آن‌ها را در میان خاک‌برگ، پیت‌ماس یا ماسه قرار داده و در انبار با دمای 4 تا 10 درجه سانتی‌گراد نگهداری کنید.

هنگام کاشت می‌توان غده‌ها را با دست جدا کرد، به شرطی که هر قسمت یک جوانه داشته باشد. قسمت‌های جدا شده را با گوگرد ضدعفونی کنید. سپس جداگانه بکارید (عمق کاشت 5 سانتی متر). تولیدکنندگان، گیاه را به صورت گلدانی پرورش داده و عرضه می‌کنند.

شرایط بعداز کاشت

پس از کاشت در هنگام پرورش بگونیا دکمه‌ای (غده‌ای)، شرایط زیر را فراهم کنید. آبیاری در حدی که خاک همیشه بین ظرفیت مزرعه و نقطه پژمردگی قرار گیرد. جلوگیری از تابش مستقیم آفتاب به کمک سایبان. تغذیه هفتگی با NPK و تغذیه ماهیانه با کودهای میکرو و سرانجام بازدید همیشگی برای پیشگیری از آفات و بیماری‌های قارچی به ویژه بوتریتیس.

این بیماری زمانی طغیان می‌کند که خاک همیشه خیس باشد. اوج گل‌انگیزی و گلدهی در این گروه در دمای 35 درجه سانتی‌گراد اتفاق می‌افتد. در برخی از کشورها با کاشت آن در باغچه‌ها فرش گل درست می‌کنند که بسیار دیدنی است.


منبع: کتاب تولید و پرورش گیاهان زینتی، پایه دوازدهم، دوره دوم متوسطه، رشته امور باغی، سال 1397، صفحه 57