به علت زیبایی خاصی که دارد، امروزه در بیشتر نقاط دنیا به عنوان گیاه زینتی پرورش داده می‌شود. البته در مناطق سردسیر این گیاه در گلخانه و گرم‌خانه نگهداری می‌شود.

ارقام زیادی هر ساله در دنیا اصلاح می‌شود. دامنه رنگ در گل‌های میخک وسیع است. تنها گل‌های آبی، سبز و سیاه در میخک به طور طبیعی دیده نشده است.

محبوب‌ترین رنگ گل‌ها عبارت‌اند از:

قرمز، صورتی و سفید.

ارقامی با گل‌های دارای سایه‌هایی از رنگ قرمز و صورتی نیز وجود دارند. رنگ‌های دلخواه را می‌توان با رنگ کردن گل‌های سفید رنگ ایجاد کرد. برای این کار، انتهای شاخه‌های گل را در محلول رنگین ویژه قرار می‌دهند.

عطر خاص گل میخک و عمر گلدانی طولانی، از دیگر ویژگی‌های متمایز این گل در مقایسه با سایر گل‌ها می‌باشد. گونه‌های میخک، همگی گیاهان چند ساله علفی هستند. این گیاه برای گلدهی باید سرمای کافی دریافت کند. اغلب گونه‌های جنس میخک، دارای برگ‌های خطی یا بیضوی است که به صورت جفت‌های متقابل قرار دارند.

رقم‌های مدرن میخک، دائم گل بوده و برای تولید گل بریدنی در گلخانه پرورش داده می‌شود. دارای رنگ‌های قرمز، سفید، صورتی، زرد و نارنجی می‌باشد. برخی نیز دو رنگ هستند.

این گل اغلب به عنوان گل بریدنی استفاده می‌شود. گرچه به عنوان گل حاشیه‌ای و گل گلدانی و نیز در باغ صخره‌ای هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. در گلخانه در تمام طول سال می‌تواند گل بدهد. میخک گیاهی روز بلند اختیاری است و در شرایط روز بلند، گل‌انگیزی تسریع می‌شود تا وقتی که 6-8 برگ تشکیل شود.

فتوپریود نقش خود را در گل‌انگیزی ایفا می‌کند. اگر گیاه به طور مداوم در شرایط روز بلند قرار گیرد، فاصله میان گره‌ها بیش از حد طویل می‌شود. اگر در مرحله 4 تا 7 برگی طول روزبلند در یک دوره کوتاه 6-7 هفته‌ای فراهم شود، کیفیت گل افزایش می‌یابد.

دمای 5 درجه سانتی‌گراد باعث تسریع گل‌انگیزی می‌شود ولی دمای 10 درجه آن را به تأخیر می‌اندازد. این اثر را بهارش گفته و فقط در میخک‌های استاندارد دیده می‌شود.

در این پست راه‌های افزایش میخک را مطالعه نمائید.

منبع

کتاب تولید و پرورش گیاهان زینتی، پایه دوازدهم، دوره دوم متوسطه، رشته امور باغی، سال 1397، صفحه 76