این گیاه، گیاهی است آپارتمانی و همیشه سبز که دارای برگ‌هایی سوزنی شکل است.

مکان: این گیاه به مکانی خنک و سایه‌دار و خاک شنی نیازمند است.

ارتفاع: در اتاق 2 متر

تکثیر: از طریق کاشت بذر و قلمه زدن.

اصل این گیاه به وسیله کاپیتان «کوک» در جزیره «نورفلوک» واقع در اقیانوس آرام کشف شده است. این گیاه، درخت کاج زیبایی است که تا 60 متر رشد می‌کند. نوع مینیاتوری آن به عنوان یک گیاه زینتی در منازل استفاده می‌شود.

بخش پایینی این ساقۀ افراشته، که طول آن به 2 متر می‌رسد بعد از مدتی تقریباً لخت می‌شود. برای پیشگیری از این مسئله می‌توان مقداری از ساقه را برید تا موجب تحریک رشد گیاه شود.

اما در بالای ساقه برگ‌های سوزنی شکل این گیاه که اغلب به رنگ آبی هستند و بر روی شاخه‌های افقی رشد می‌کنند، در بالای ساقه تبدیل به برگ‌های زیبای درخت کاج می‌شوند.

کشت

این گیاه به هوای مناسب که بیش از حد گرم نباشد، بیشتر از هر چیزی نیاز دارد. در تابستان این گیاه را در مکانی با نور کافی که در عین حال در معرض آفتاب هم نباشد قرار دهید. از فصل بهار تا اواخر فصل تابستان این گیاه را نه زیاد و نه کم آب دهید و هر دو هفته یکبار کوددهی شود.

از زمستان به بعد دیگر نیازی به آب دادن نیست؛ اما مراقب باشید که خاک آن خشک نشود. در هوای سرد، دمای محیط این گیاه را بین 7-10 درجه سانتی‌گراد نگهدارید.

به طور طبیعی، تنها هر چند سال یکبار گلدان این گیاه را عوض کنید. مراقب باشید که خاک گلدان تنها تا پای ریشه بالا بیاید.

تکثیر

این گیاه را می‌توان از طریق کاشت بذر تکثیر کرد، اما آسان‌ترین روش استفاده از شاخه‌های فرعی است. این شاخه‌ها را به طول 8 سانتی‌متر جدا کنید و در شن یا تورب بکارید.

 


منبع: کتاب پرورش گل‌ها و گیاهان زینتی در باغ، خانه و آپارتمان، ترجمه پریناز مرعشی و حسن نویان اشرف، سال 1389، صفحه 28