آفلاندرا

این گیاه یک گیاه آپارتمانی همیشه سبز با برگ‌ها و گل‌هایی فوق‌العاده زیبا است.

مکان: این گیاه به مکانی سایه و گرم با رطوبت بالا نیازمند است.

ارتفاع: 60-20 سانتی‌متر

فصل گلدهی: تابستان تا زمستان

تکثیر: از طریق قلمه زدن

از میان گونه‌های متنوع آفلاندرا که موطنشان جنگل‌های آمریکای جنوبی و مرکزی است، تنها یکی از آن‌ها را به نام Aphelandra Squarrosa که یکی از مشهورترین گیاهان آپارتمانی است پرورش می‌دهیم.

برگ‌های این گیاه بیضی شکل و نوک تیز است و طول آن‌ها به 25 سانتی‌متر می‌رسد. رنگ این برگ‌ها سبز و روی آن‌ها طرح‌هایی به رنگ سفید و نقره‌ای دیده می‌شود. در میان برگچه‌های این گیاه گل‌هایی زرد و کوچک تشکیل می‌شود.

آفلاندرا

گیاه آفلاندرا

کاشت آفلاندرا

آفلاندرا گیاه پر زحمتی است. این گیاه به محیط مرطوب و گرم با نور کافی نیازمند است، اما در عین حال نباید در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیرد. خاک این گیاه باید متخلخل و غنی از مواد مغذی باشد. تا زمان گلدهی هر دو هفته یکبار به این گیاه کود دهید. مناسب‌ترین دما برای این گیاه بین 18-25 درجه سانتی‌گراد است.

بهتر است آن را هر روز آبپاشی کنید. زمانی که گیاه گل می‌دهد به تدریج به آن آب دهید و دیگر آبپاشی نکنید. این گیاه 4 تا 6 هفته بعد از گل دادن به محیطی خنک و آب کمتر نیاز دارد و نباید به آن کود داد.

پس از سپری شدن دوران استراحت این گیاه، 10 سانتی‌متر از ساقه آن را کوتاه کنید و پس از کم کردن ریشه در گلدان جدید بکارید. گیاه را ابتدا کمتر و سپس بیشتر آب دهید. چهار هفته پس از آنکه گیاه را در گلدان جدید کاشتید به آن کود دهید.

تکثیر آفلاندرا

آفلاندرا را می‌توان از طریق بریدن جوانه‌های فوقانی آن هم به طول 15-10 سانتی‌متر و همچنین به وسیله قلمه برگ‌های جوانه‌دار آن تکثیر کرد. ریشه این قلمه‌ها را در خاکی که مخلوطی از شن و تورب باشد و ترجیحاً در فصل بهار بکارید.

جای گرم برای رشد این گیاه جوان ضروری است. برای حفظ دما و رطوبت، این گیاه جوان را در شیشه نگهدارید.