پرورش آنتوریوم

این گیاه یک گیاه چندساله و آپارتمانی است که گل‌هایی بسیار زیبا دارد.

مکان: این گیاه به مکانی با نور کافی که درعین‌حال آفتاب‌گیر هم نباشد نیازمند است.

ارتفاع: تا 45 سانتی‌متر

فصل گلدهی: تمام فصول

تکثیر: از طریق تقسیم یا کاشت بذر.

اولین گونه‌های این گیاه زینتی در اواسط قرن گذشته از جنگل‌های نواحی پر باران آمریکای مرکزی و جنوبی به اروپا آورده شده است.

تکثیر گونه‌ها: از میان چندین گونه مختلف این گیاه گرمسیری تنها دو نوع آن حائز اهمیت است: گل فلامینگو بزرگ (Anthurium andreanum) و گل فلامینگو کوچک (Anthurium scherzerianum).

گل فلامینگو بزرگ دارای برگ‌هایی است به شکل قلب و طول 20 سانتی‌متر که بر روی ساقه‌ای به طول یک متر می‌رویند. گل‌آذین زیبای آن از یک «اسپات» به طول 10-15 سانتی‌متر و محوری سفید یا سبز مایل به زرد تشکیل شده است که گل‌هایی بسیار کوچک روی آن می‌رویند. اسپات معمولاً قرمزرنگ است؛ اما به رنگ‌های نارنجی، سفید یا نقطه‌نقطه هم دیده می‌شود.

گل فلامینگو کوچک دارای اسپات‌هایی کوچک‌تر، میله‌هایی خمیده و معمولاً قرمزرنگ است.

گل آنتوریوم

گل آنتوریوم

کشت آنتوریوم

آنتوریوم به مکانی با نور کافی که درعین‌حال در معرض نور خورشید نیز نباشد نیازمند است. پنجره‌ای که مشرف به شمال یا شرق باشد از همه بهتر است. دمای اتاق نباید نوسان دار و یا پایین‌تر از 15 درجه سانتی‌گراد باشد. این گیاه در خاک بذر یا مخلوطی از خاک‌برگ یا تورب بهتر رشد می‌کند.

کف گلدان را نیز یک‌لایه سنگ‌ریزه بریزید. درهرصورت از هر خاکی که استفاده می‌کنید، آن خاک می‌بایست متخلخل و زهکشی شده باشد.

این گیاه را تنها با آب ولرم قبلاً جوشیده، آب دهید. ازآنجایی‌که آنتوریوم بی‌وقفه و در تمام طول سال گل می‌دهد لازم است آن را هر 12 یا 14 روز یکبار البته به‌غیراز زمستان، با استفاده از کود مایع یا کود معمولی، کود داد. گلدان فلامینگو بزرگ را هر چند سال یکبار عوض کنید و آن را طوری در گلدان جدید بکارید که برگ‌های بالینی آن درست بالای خاک باشد.

تکثیر آنتوریوم

 گیاهان مسن را از طریق تقسیم و یا جداکردن شاخه‌های فرعی ریشه‌دار تکثیر کنید. تکثیر این گیاه از طریق کاشت بذر نیز امکان‌پذیر و مشکل است.

شرایط نگهداری آنتوریوم

  • باید در محیط نورانی ولی به دور از اشعه مستقیم آفتاب و کوران هوا قرار داده شود. یکی از دلایل عدم ظهور گل‌ها در آن کمبود نور کافی است.
  • گیاهی است که نیاز وافی به محیط گرم و مرطوب دارد. مناسب‌ترین درجه حرارت برای آن 18 تا 21 درجه سانتی‌گراد در تابستان و 6 درجه سانتی‌گراد در زمستان است. در صورتی که هوای محیط بیش از حد متعارف سرد شود برگ‌های آن سیاه می‌شوند.
  • به طور منظم باید به آن آب داده شود. برای داشتن رطوبت دائم توصیه می‌شود مقداری آب در زیر گلدانی باقی بماند. در تابستان هر هفته سه بار به آن آب داده شود و با کاهش درجه حرارت محیط به‌تدریج میزان آب دادن باید کاهش یابد. به زهکشی کافی نیز احتیاج دارد.
  • به رطوبت بالا حدود 70 درصد نیاز دارد. روی برگ‌ها به طور منظم باید اسپری آب شود. در اثر خشکی محیط برگ‌ها خاصیت براق بودن خودرا از دست می‌دهند.
  • دو قسمت مساوی از خاک معمولی و خاک حاصله از پوست درخت صنوبر، ترکیب مناسبی برای آن است. هر یک تا دو هفته یک‌بار از ماه بهمن تا شهریور باید کود مخصوص گیاهان گل‌دار به آن داده شود. کود مازاد بر احتیاج نیز ممکن است ریشه‌های آن را بسوزاند.

منبع: کتاب پرورش گل‌ها و گیاهان زینتی در باغ، خانه و آپارتمان، ترجمه پریناز مرعشی و حسن نویان اشرف، سال 1389، صفحه 25