نخل مردابی یا سایپروس

این گیاه، گیاهی است مقاوم، رطوبت دوست، چندساله و زینتی که به‌سرعت رشد می‌کند و گل‌هایی زیبا دارد.

مکان: جای این گیاه می‌بایست نیم‌سایه و بسته به گونه آن خنک یا گرم باشد. این گیاه به خاکی معمولی و یا خاکی شنی و بسیار مرطوب نیاز دارد.

ارتفاع: 30-150 سانتی‌متر

فصل گلدهی: بسته به گونه آن، بهار تا پاییز

تکثیر: از طریق تقسیم یا قلمه زدن

سایپروس گیاهی است آپارتمانی و بسیار با دوام که به خاطر داشتن برگ‌هایی زیاد و دلپذیرهمواره مورد توجه قرار گرفته است. بیش از 500 گونه مختلف این گیاه در مناطق گرمسیری و نیمه‌گرمسیری آفریقا و آمریکا دیده می‌شوند. ارتفاع بعضی از گونه‌های آن به 5 متر می‌رسد.

برخی از گونه‌های این گیاه که به کندی رشد می‌کنند، به عنوان گیاه آپارتمانی مورد استفاده قرار می‌گیرند. برگ‌های باریک این گیاه، در نوک ساقه نرم آن به صورت دسته‌ای جمع شده‌اند. در فصل بهار و تابستان، در میان این برگ‌ها گل‌هایی کوچک و سفید می‌رویند.

گونه‌های سایپروس

معروف‌ترین گونه سایپروس، نخل مرداب Cyperus alternifolius است که موطن آن نواحی باتلاقی جمهوری ماداگاسکار است. ارتفاع این گیاه به 150 سانتی‌متر می‌رسد و برگ‌هایی بلند و نوک تیز دارد که در ازای آن 20 سانتی‌متر است و پهنای آن هیچگاه از 1 سانتی‌متر تجاوز نمی‌کند.

گونه کوتاه این گیاه Cyperus gracilis بسیار شبیه گونه فوق است و تنها تفاوت آن در این است که فقط 30 سانتی‌متر رشد می‌کند.

 

نخل مرداب

نخل مرداب

طرز کشت نخل مردابی

Cyperus alternifolius یکی از انواع گیاهان آپارتمانی است. این گیاه، یک گیاه باتلاقی است که در آکواریوم یا بر لبه استخر به خوبی رشد می‌کند. اگر می‌خواهید آن را بر لبه پنجره بگذارید می‌بایست گلدان این گیاه را داخل ظرفی محتوی آب قرار دهید و مرتباً آبپاشی کنید. Cyperus gracilis نیز همینطور است.

تمام گونه‌های سایپروس قادرند دمای تا 25 درجه سانتی‌گراد را تحمل کنند، اما می‌بایست در معرض اشعه آفتاب قرار نگیرند. در زمستان در گرمای کمتر و در دمای پایین 10 درجه سانتی‌گراد هم رشد می‌کنند.

تکثیر سایپروس

تکثیر سایپروس از طریق تقسیم بسیار آسان است. این گیاه را با دقت از ریشه جدا کنید و مجدداً بکارید. Cyperus gracilis و Cyperus alternifolius را نیز می‌توانید از طریق قلمه زدن تکثیر کنید. برای این کار برگی را که ساقه آن حدوداً 5 سانتی‌متر در خاک شنی مرطوب بکارید یا در آب قرار دهید. وقتی ریشه زد، در گلدان‌های کوچک بکارید.


منبع: کتاب پرورش گل‌ها و گیاهان زینتی در باغ، خانه و آپارتمان، ترجمه پریناز مرعشی و حسن نویان اشرف، سال 1389، صفحه 81